Nasi lekarze

lek. stom.
Eliza Domachowska-Liweń - stomatologia ogólna 

dr n. med. Bartosz Liweń
specjalista stomatologii dziecięcej

lek. stom. Marek Karkos - implantologia

lek stom. Agnieszka Rożek - ortodoncja

 

 

Stomatologia estetyczna

Odbudowa i utrzymanie akceptowanego przez pacjenta uzębienia jest głównym celem stomatologii estetycznej. Z estetyką wiąże się uzyskanie i zachowanie oczekiwanego koloru oraz kształtu zębów, który można korygować dzięki postępowi w dziedzinie materiałów stomatologicznych, a także technologii.

Stomatologia estetyczna to stosunkowo młoda specjalność stomatologii, która powstała w odpowiedzi na wzrastające zapotrzebowanie pacjentów na piękny, lśniący uśmiech, który przyczynia się do naszego dobrego samopoczucia, pozytywnej samooceny i pewności siebie. Uzyskanie takiego efektu wymaga nie tylko wykorzystania najnowocześniejszych technologii, pełnego zaangażowania lekarza oraz ścisłego współdziałania poszczególnych dziedzin stomatologii.

Leczenia estetycznego w każdym przypadku musi ocenić lekarz stomatolog po dokładnym badaniu. Plan postępowania jest przygotowywany indywidualnie dla każdego pacjenta po wnikliwej analizie. Ustalamy również życzenia pacjenta i oceniamy czy możemy im sprostać oraz w jakim zakresie.

Wybielanie (rozjaśnianie) jest jedną z technik stosowanych w stomatologii estetycznej. Staje się ono powoli rutynowym zabiegiem stosowanym w naszych gabinetach. Zarówno nasi pacjenci jak i my lekarze zwracamy coraz większą uwagę na piękno zębów i fascynuje nas przywracanie naturalnej barwy lub zmiana ich odcienia. Kolor i biel zębów są wskaźnikiem naszego zdrowia, ważne jest więc, aby nasz wizerunek był pełen życia oraz młodości.
Samodzielne wybielanie zębów przez pacjenta
Żel wybielający, żel z emitującą światło szczoteczką do zębów, paski, spray, gumy do żucia, gotowe nakładki do wybielania - wszystkie te środki stosuje pacjent pod wpływem mediów, kierując się chęcią szybkiej zmiany koloru swoich zębów, bez ponoszenia kosztów profesjonalnego leczenia. Często nie widząc założonego efektu pacjent stosuje wszystkie dostępne środki na raz nie zastanawiając się nad konsekwencjami.
Wybielanie zębów pod kierunkiem stomatologa (wybielanie profesjonalne)
Zabieg wybielania w każdym przypadku musi ocenić lekarz stomatolog po dokładnym badaniu. Plan postępowania jest przygotowywany indywidualnie dla każdego pacjenta po wnikliwej analizie, która obejmuje oprócz badania stomatologicznego badania dodatkowe, dobór odcienia, dobór odpowiedniej metody wybielania, profesjonalne oczyszczenie przed wybielaniem. Ustalamy również życzenia pacjenta i oceniamy czy możemy im sprostać oraz w jakim zakresie.

Zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest warunkiem utrzymania zdrowia zębów oraz przyzębia. Zęby, a szczególnie ich anatomiczne zagłębienia – bruzdy oraz przestrzenie międzyzębowe stanowią naturalne miejsca sprzyjające zatrzymywaniu się (retencji) resztek pokarmowych. Na wszystkich ich powierzchniach odkłada się ponadto płytka bakteryjna – główny czynnik odpowiedzialny za powstawanie próchnicy zębów i chorób przyzębia. Oczyszczanie jamy ustnej dodatkowo utrudnia występowanie ubytków próchnicowych, źle wykonanych wypełnień (tzw. wypełnień nawisających), wad zgryzu, obecność w jamie ustnej protez (koron, mostów, protez ruchomych), aparatów ortodontycznych (szczególnie stałych),czy szyn unieruchamiających. Profilaktyka próchnicy pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, silnego uzębienia. Głównym jej zadaniem jest walka z płytką nazębną - podstawową przyczyną rozwoju próchnicy. Profilaktyka zwiększa również odporność tkanek zęba na atak kwasów. Naukowo potwierdzonym orężęm stomatologa w tej walce jest fluor, szeroko stosowany w profilaktyce stomatologicznej. W zakres profilaktyki stomatologicznej wchodzą:

 • badania kontrolne - u dzieci co 3 miesiące, a u dorosłych co 6 miesięcy,
 • instruktaż higieny jamy ustnejwrza z wybarwieniem osadów zębowych
 • wskazówki żywieniowe,
 • profesjonalne oczyszczanie zębów - usunięcie płytki, osadu i kamienia nazębnego,
 • fluoryzacja indywidualna.

Znaczenie endodoncji we współczesnej stomatologii uwarunkowane jest przede wszystkim nasileniem się dolegliwości bólowych związanych z chorobami miazgi oraz przyzębia około wierzchołkowego. Pacjenci często stają przed niełatwym wyborem: czy będący przyczyną dolegliwości bólowych ząb usunąć pozbywając się problemu bezpowrotnie czy też podjąć próbę zachowania zęba, mimo że decyzja ta może wymagać z ich strony dużej cierpliwości i zaangażowania. Należy jednak pamiętać, iż ekstrakcja zęba jest krokiem nieodwracalnym, powodującym konieczność uzupełnienia braku zębowego w niedalekiej przyszłości. Jest to zatem rozwiązanie zarezerwowane dla przypadków, w których nie da się już nic zrobić. Zawsze warto więc podjąć wyzwanie i skorzystać z ostatniej i często jedynej szansy na uratowanie zęba - dzięki nowoczesnej endodoncji. Leczenie kanałowe polega na usunięciu zapalnie zmienionej miazgi oraz bakterii z komory i kanałów korzeniowych zęba, odkażeniu oraz szczelnym wypełnieniu systemu kanałowego specjalnymi materiałami wypełniającym aby leczenie kanałowe zakończyło się sukcesem wykorzystujemy nowoczesne narzędzia do opracowania kanałów, ręczne i maszynowe, narzędzia do pomiaru długości kanału korzeniowego, bez konieczności wykonywania zdjęcia radiologicznych, zapewniające wysoką dokładność pomiarów, opartych na analizie sygnałów elektronicznych umożliwiające przeprowadzenie prawidłowego leczenia kanałowego u pacjentek spodziewających się dziecka, co z uwagi na szkodliwość promieniowania rentgenowskiego musiałoby być odłożone do rozwiązania; systemy do wypełniania kanałów lupy tytanowe pozwalające uzyskać powiększenie 2,5 oraz 3,2 x obserwowanego obrazu, poprawiając komfort pracy lekarza umożliwiają zwiększenie precyzji wykonywanych zabiegów, ultradźwiękowy skaler Endo Chuck - ułatwiający pracę lekarza oraz pozwalający dotrzeć do miejsc niedostępnych dla narzędzi ręcznych.

Chirurgia stomatologiczna to nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także zabiegi wspomagające inne dziedziny stomatologii, np. endodoncję - resekcje wierzchołka korzenia, periodontologię - chirurgia przyzębia, protetykę - chirurgia przedprotetyczna,czy implantologię. Wszystkie zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym Istota usuwania zęba polega na oddzieleniu go od otoczenia i wyjęciu z zębodołu. Umiejętności lekarza i współpraca ze strony pacjenta umożliwiają prawidłowe wykonanie zabiegu i zapobiegają wystąpieniu powikłań. Należy jednak pamiętać, że ekstrakcja zęba (ekstrakcja - wyrywanie zębów) jest ostatecznością i dokładamy wszelkich starań aby do tego nie dopuścić, wykorzystując najnowsze osiągnięcia medycyny. Operacyjne usuwanie zębów stosowane jest w przypadku pozostawionych korzeni zębów i zębów zatrzymanych. Operacyjne usuniecie zęba jest zabiegiem bardziej skomplikowanym i wymaga więcej czasu niż zwykła ekstrakcja.

Stomatologia zachowawcza zapobiega oraz leczy skutki najbardziej rozpowszechnionej choroby zębów, jaką jest próchnica. Z pojęciem próchnicy wiążą się następujące objawy: począwszy od nieestetycznych plam próchnicowych na zębach, poprzez ubytki twardych części zębów, które nie leczone mogą doprowadzić do podrażnienia i uszkodzenia wewnętrznej tkanki zęba - miazgi, co wiąże się z dolegliwościami bólowymi i wykluczeniem zęba z czynności żucia. W skrajnych przypadkach nie leczona próchnica może doprowadzić do obumarcia zęba, co z kolei nie tylko pogarsza estetykę uśmiechu, ale może mieć wpływ na zdrowie całego organizmu - ukryte ognisko infekcji. Ostatecznym postępowaniem w leczeniu skutków próchnicy jest usunięcie zęba, co jest dużą stratą zważywszy na fakt, że nawet najdoskonalsze uzupełnienie nie zastąpi własnych, zdrowych zębów.

Implantologia to możliwość wykorzystania tytanowych wszczepów w celu uzupełnienia braków zębowych, a w szczególności w celu uzyskania podparcia dla rozległych uzupełnień protetycznych. Ze względów na różnorodność rozwiązań implantologicznych, a także współpracę wieloma specjalistami z zakresy implantologii o szczegóły zapytaj podczas wizyty.

W zakres protetyki wchodzi uzupełnianie zarówno utraconych tkanek zęba, jak i pojedynczych oraz mnogich braków zębowych. Utrata nawet jednego zęba, pomijając względy estetyczne, nie jest obojętna dla całego układu narządu stomatognatycznego. Nieuzupełniony brak zębowy prowadzić może do przesuwania się i obracania się zębów sąsiadujących z luką, "wydłużania się" zębów przeciwstawnych i zaniku kości (objaw Godona). Wszystko to może doprowadzić do utraty kolejnych zębów oraz nieprawidłowości w prawidłowym funkcjonowaniu stawów skroniowo-żuchwowych. Wykonujemy korony protetyczne wszystkich typów, mosty tradycyjne oraz adhezyjne, protezy osiadające, protezy szkieletowe, protezy natychmiastowe, wkłady koronowo-korzeniowe.

Stomatologia dziecięca (pedodoncja) zajmuje się profilaktyką, diagnostyką, a także leczeniem chorób zębów oraz przyzębia u najmłodszych pacjentów. Stomatologia dziecięca jako specjalizacja została wyodrębniona z uwagi na odmienną niż u dorosłych budowę zębów i narządu żucia, co wiąże się ze specyficznym postępowaniem i metodami leczenia. Niezwykle ważne jest, aby nasze pociechy zostały objęte profesjonalną opieką wykwalifikowanego zespołu stomatologicznego już od najmłodszych lat. Zapewni to zachowanie zdrowych zębów naszych dzieci, a także zaoszczędzimy im w przyszłości wielu rozczarowań i ustrzeże je przed skomplikowanym i kosztownym leczeniem w dorosłym życiu. Stomatologia dziecięca obejmuje:

 • wizyty adaptacyjne,
 • profilaktykę próchnicy,
 • profilaktykę wad zgryzu,
 • leczenie dzieci w wieku od 3 do 6 lat (uzębienie mleczne),
 • leczenie dzieci w wieku od 6 do 12 lat (uzębienie mieszane),
 • leczenie dzieci i młodzieży od 12 do 18 roku życia,
 • leczenie zębów stałych niedojrzałych,

Najlepszym momentem na pierwszą wizytę dziecka u stomatologa jest czas, kiedy w jego jamie ustnej pojawiają się pierwsze zęby mleczne. Ponieważ problemy stomatologiczne u dzieci występują coraz wcześniej, lepiej nie czekać, aż wraz z nimi pojawi się również silny ból. Stomatolog dziecięcy poradzi w jaki sposób pielęgnować jamę ustną dziecka, zapobiegać próchnicy wczesnej, zaplanuje i wykona zabiegi profilaktyczne, a także jeśli będzie to konieczne wyleczy powstałe ubytki próchnicowe.

Odsłonięcie szyjek zębowych, nadwrażliwość na zmiany temperatury, wydłużanie się koron zębów, powstawanie szpar między zębami, przemieszczanie się zębów, rozchwianie zębów czy nawet ich utrata, nieprzyjemny zapach z ust, krwawienie, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł świadczą o konieczności podjęcia leczenia dziąseł i innych tkanek przylegających. Saling naddziąsłowy, saling poddziąsłowy, piaskowanie, szynowanie rozchwianych zębów, różne formy kiretażu to tylko nieliczne i podstawowe formy walki z chorobami przyzębia (paradentozą)

Ponad 30% urazów w obrębie twarzoczaszki stanowią obrażenia doznane podczas zajęć sportowych. Dotyczy to głównie dzieci, które rozpoczynają naukę jazdy na rowerze, rolkach, nartach, łyżwach, czy podczas gry w piłkę na boisku, Następstwem urazu w młodym wieku może być uszkodzenie korony zęba, czy grupy zębów, jego korzenia, a także zaburzenie rozwoju szczęk. Najlepszą możliwością ochrony zębów oraz tkanek miękkich jamy ustnej podczas zajęć sportowych jest bez wątpienia użytkowanie ochraniaczy wewnątrzustnych. Używanie ochraniaczy zmniejsza również ryzyko uszkodzenia stawu skroniowo-żuchwowego, złamań szczęk czy żuchwy, a nawet wstrząśnienia mózgu. Aby znacząco osłabić siłę urazu, nie utrudniać mowy i oddychania ochraniacz powinien mieć odpowiednią budowę, dlatego też jego wykonaniem zajmuje się lekarz stomatolog na podstawie modelu gipsowego łuków zębowych pacjenta. Odpowiednio zaprojektowany ochraniacz zapewnia komfort jego użytkowania, może być stosowany w przypadku uzębienia mieszanego (zęby mleczne i zęby stałe), a także u dzieci u dzieci leczonych ortodontycznie przy pomocy stałego aparatu ortodontycznego.

Biżuteria nazębna to w ostatnim czasie bardzo modny sposób na podkreślenie uśmiechu i zaakcentowanie własnej indywidualności, poprzez umieszczenie na zębie specjalnego kryształku. Zabieg nie jest inwazyjny i polega na osadzeniu przy pomocy specjalnego kleju wybranej przez pacjenta formy i koloru kryształu.

Świadczymy usługi ortodontyczne